ПЪРВАТА ВОДНОЕЛЕКТРИЧЕСКА ЦЕНТРАЛА В БЪЛГАРИЯ И НА БАЛКАНСКИЯ ПОЛУОСТВОВ – ВЕЦ „ПАНЧАРЕВО“
Виж местоположението в Google maps
Водноелектрическата централа „Панчарево“ е първата построена ВЕЦ в България и на Балканския полуостров. С нея се поставя началото на общественото електроснабдяване в България. Въведена е в експлоатация на 1 ноември 1900 година. С пускането на панчаревската ВЕЦ в страната ни навлиза еволюцията на електричеството. Централата осигурява електричество за осветление, електрически трамвай и двигателна сила за индустриалните предприятия в столицата, с което София се преобразява и се нарежда сред първите електрифицирани европейски столици.
През 1898г. софийската община дала концесия за срок от 40 години за построяване на електроцентрала на река Искър в Панчарево. Първоначално концесията за осветлението и за трамваите в столицата била дадена на французина Шарл Бертолюс. В последствие той я отстъпил на дружеството „Големи марсилски предприятия“, което създало две предприятия за София, със седалище Брюксел, със смесени белгийско-френски капитали. Едното било „Електрическо дружество за гр. София и България“, другото – акционерно дружество „Софийски електрически трамваи“. През 1900 г. била построена една ВЕЦ в с. Панчарево с мощност на турбината 4000 куб. см. и друга резервна в София.
Централата е построена за две години, само 19 години след първата ВЕЦ в САЩ, изградена под ръководството на великия Едисон. В нейното строителство са работили главно панчаревци и кокалянци. Във връзка със строителството на централата от Италия идват много строители, някои от които по – късно остават да живеят завинаги в Панчарево, заедно със семействата си. От тях местните хора са се учили на каменоделство, на пробиване на тунели и други строителни дейности.
Строителството е извършено от Дружеството на Големите строителни предприятия на Марсилия, а монтажните работи – от фирмата “Оерликон”. Първоначално машинната зала е оборудвана с 4 турбогрупи, производство на “Пикард & Пикте”- Женева с хоризонтален вал и мощност на вала 500 к.с. Генераторното напрежение е 8000 V, а ниското – 150 V.
Централата е действаща до началото на 80-те години на 20 век. Националният политехнически музей ползва сградния фонд от 1975 г. Безвъзмездно са предадени на музея главната постройка с машинната зала, командното отделение и административните сгради.
През 1986 г. ВЕЦ „Панчарево“ е обявена за паметник на културата.
Предвижда се пускането на електрцентралата в действие и изграждане на екологичен парк с музейна експозиция на територията и.
До сградите на Старата централа можете да стигнете с градски транспорт от сп. „в.з. Китката“ на автобус N 3, след което по почвен път, разклоняващ се от Самоковско шосе се слиза към р. Искър и се продължава по него в посока в.з. Старата централа (м. Юзината). ВЕЦ „Панчарево“ се намира веднага след моста над р. Искър в дясно на около 100 метра.