Снежана Маджарова – ръководител/хореограф
Тодорка Момчева – музикален ръководител
Иван Донков – музикален ръководител и корепетитор
Фолклорен ансамбъл” Панчарево” е създаден през 1957 година в София. От създаването си до днес популяризира българското народно творчество.
Читалище „Виделина-1908 Панчарево”, което е организатор и създател на Ансамбъла е носител на орден „Кирил и Методий” І и II степен за цялостният си пронос към българската култура и образование! В неговата дейност са включени различни групи и формати. Читалище „Виделина“ е създадено преди 102 години и наред с богатата си културно-образователна дейност, която развива в различни сфери, помага активно и на работата на Ансамбъла.
„Нашата програма включва различни изпълнения от всички български фолклорни области, предимно от района на София, наречен „шопска“ област. Музиката, песните и танците са запазени от нашите предци от древни времена. В България танците с неравноделни ритми са изключително популярни, нашата музика е богата на такива ритми. Приемствеността е традиция сред нас. В нашия ансамбъл поколения фамилии, са взимали участие във фолклорни програми, представящи автентичния вид на Българския бит и фолклор. Ансамбъл „Панчарево“ е носител на най-престижната награда за култура и изкуство в България, на името на Кирил и Методий, основателите на българската азбука. Като част от различни местни и международни фестивали за изкуство и култура, ансамбълът е печелил много престижни награди, и най-важното, все повече почитатели на българския фолклор. Духовната връзка между танцьорите води към стремеж за съвършенство. Ансамбъл „Панчарево“ дава на танцьорите си знания, информираност и най-вече самоосъзнаване – това е един динамичен процес, чрез който те разкриват пълната си идентичност. Няма никаква друга скрита мотивация за участниците в ансамбъла, освен това да се докоснат до благодатта на българската музика, от една страна, и да отдадат необходимото уважение към традициите – от друга.“
View in a larger screen
Натиснете зеления бутон „Play“ и чуйте „Петрунино хоро“ за фон на презентацията